Діалогова модель і "переживання"

Ви є тут

Діалогова модель і "переживання"

Первинні вкладки

  В людини є дуже цікава особливість - здатність звикати до будь-яких процесів.
  Читаючи книжку Сказать жизни "Да": психолог в концлагере Виктор Франкл можна зрозуміти, що людина справді звикає до абсолютно всього.
  Це спричинено особливістю побудови нашого "чуствіліща".
  Дуже яскраві і сильні переживання часто заважають побачити щось інше.
  Наприклад, той, хто сів щойно за руль автомобіля настільки зайнятий педалями і ручками біля руля, що уваги спостерігати за дорожними знаками просто не вистачає.
  Аналогічно відбувається з переживаннями почуттів.
  При виникненні загрози життю, почуття голода відходить на задній план (у фон), і про неї людина забуває
  При чому тут конкретне западло - чим більше людина забуває, тим менше в житті потрібним стає те, що забувається. Так працює система захисту нашої психіки.
  Так часом при наявності постійних неприємностей можна взагалі забути про можливість відпочинку і перестати відчувати радість.

  Завдяки такій нашій особливості існує можливість виникнення травми.

  Травма - це переживання дуже великої інтенсивності, в результаті якого людина відмовляється від почуттів і(або) емоцій, щоб "не здохнути".

  Тим, хто більш вільний в цьому місці і має здатність асимілювати травму і відновити власну чутливість - повезло більше. Іншим же (таких статистично ~20%) - необхідна допомога.

  Яким чином розглядається можливість переживання в діалоговій моделі.

  Першочергово - це здатність терапевта звертати увагу на наявність феноменів (будь-яких фактів свідомості) в фоні.
  Цей момент дуже важливий, адже клієнт цілковито і повністю зайнятий фігурою, ну або каруселлю фігур, з якої клієнт ось вже кілька років ніяк не може зійти.

  Звісно, що в залежності від складності травми і її сили(валентності, як про це згадується в теорії поля) клієнту потрібно буде деякий час, щоб з'явилась взагалі можливість бачити щось нове, що відбувається в процесі "їзди на каруселі".

  Як це відбувається в реальній терапевтичній сесії?

  Розповідаючи про історію свого життя, або про турбуючий клієнта період, сам цього не спостерігаючи клієнт може несвідомо переставати дихати, або царапати себе, або сміятись в процесі розповіді жахливих речей, або... або...
  Звертаючи увагу на ці феномени, терапевт збиває стандартний процес клієнта і сворює можливість переживати в даний момент процес дещо по іншому.
  Це лише один з моментів.

  В процесі діалогу між клієнтом і терапевтом, терапевт, своїми почуттями, які виникають, теж створює можливість і місце для того, щоб клієнт, який ось вже кілька місяців перебуває в стані депресії і дикої одинокості, зміг відчути присутність іншої людини, хай і спочатку це буде спеціально підготований спеціаліст, в якого вистачає сил і здатностей для підтримки такого екологічного і штучно створеного процесу. Після того, як чутливість і здатність переживати в таких умовах повертатиметься до клієнта - можливість переживання самим клієнтом переноситься в "реальне" життя.

  В діалоговій моделі особливу увагу приділяють саме фону. Звісно, що фігура при цьому нікуди не дівається, але звертаючи увагу на те, що відбувається в фоні, на те, що клієнт вже давно не спостерігав і не звертав на це увагу, в клієнта з'являється можливість і місце "дозованого" переживання, в результаті цього з'являється вибір.

  Більше того, здатність терапевта в найважчих моментах переживань і труднощів в діалозі з клієнтом звертати увагу на щось, що присутнє в фоні виключає взагалі можливість "згоріти".
  Адже володіючи таким "навиком", навіть в найважчі періоди терапевтичної роботи є можливість побачити, що крім складностей можливо також побачити і переживати щось абсолютно протилежне...

  Propeople Expert  Останні коментарі

  Персональна сторінка - @podarok - IT - діалоговий терапевт, гештальт терапевт - Андрій Поданенко

  2573841.10674325.1268921397.67568a6a3828d47f6ba313354812e5c9